Čtyřnozí géniové: 5 nejchytřejších psích plemen

Asi každý páníček má za to, že jeho hafanovi se žádný jiný nevyrovná. Pejsci, stejně jako my lidé, mají unikátní vlastnosti a schopnosti. Některá plemena ale vynikají svým nadáním řešit problémy, přizpůsobovat se svému prostředí a rychle porozumět pokynům. A která že to jsou?

border kolie na trávě

1. Border kolie

Řada odborníků na psí psychologii považuje border kolie za nejinteligentnější plemeno, a to hned z několika důvodů. Border kolie jsou opravdoví dříči, kteří jsou vyhlášení svým talentem nahánět stáda. Velmi rychle se učí a dobře reagují na pozitivní pobídky. Jsou také oddané své rodině a mají silný ochranitelský pud.

pudl v přírodě

2. Pudl

Spousta lidí pudly považuje za zhýčkané „okrasné” plemeno, které moc rozumu nepobralo, ale ve skutečnosti jsou tito psi neskutečně chytří a intuitivní. Jejich inteligence je někdy vede k tomu, že se naučí svého páníčka manipulovat pomocí „psích očí.” Stejně tak jsou velmi zvídaví a mají tendenci pořádat výpravy do okolí. Pudlové jsou ale ideální společníci, kteří milují kontakt s lidmi a jsou oddanými členy rodiny.

starý německý ovčák

3. Německý ovčák

O inteligenci tohoto plemena jste už určitě slyšeli. Vzpomínáte na Komisaře Rexe? 🙂 Němečtí ovčáci jsou jedním z nejrozšířenějších plemen využívaných policií, hasiči a armádou. Stejně tak jsou to oblíbení hlídací psi, kteří jsou velmi fyzicky zdatní. Mnoho páníčků si německé ovčáky oblíbilo pro jejich učenlivost,  trénovatelnost a věrnost.

zlatý retrívr

4. Zlatý retrívr

Zlatí retrívři jsou vyhlášení rodinní psi, které je snadné vycvičit. Vždy z nich srší pozitivní energie a stejně jako border kolie také na pozitivní přístup nejlépe reagují. Mají tendenci dělat vše proto, aby byl jejich člověk spokojený, a rádi se učí novým povelům. Jsou to neskutečně chytří a trpěliví pejsci – z toho důvodu je často vídáte jako asistenční psy nebo psí terapeuty v rámci canisterapie.

dobrman na louce

5. Dobrman

Toto německé plemeno má zcela neoprávněně pověst agresivního a děsivého psa. I když jsou často využíváni na hlídání objektů, dobrmani jsou ve skutečnosti úžasní společenští psi, kteří skvěle vychází s dětmi. Výcvik dobrmanů je díky jejich učenlivosti a vytrvalosti poměrně jednoduchý. Tito psi také vynikají skvělou fyzickou zdatností, což je v kombinaci s jejich inteligencí ideálním základem k úspěchům na poli psích sportů.

Na závěr je potřeba zdůraznit, že chytrý pes je potenciálem v rukou páníčka, který musí být ochotný a schopný hafanovu inteligenci rozvíjet a usměrňovat. Abychom porozuměli tomu, jak pejska nejlépe vycvičit, musíme nejdřív rozpoznat jeho přirozené vlohy a najít pro něj ideální motivaci. S takovým přístupem je možné vychovat takřka jakékoliv plemeno 🙂

A v čem vyniká váš pejsek?

Zdroje: 1, 2, 3

Komentáře

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se a získáte zajímavé novinky a aktuality z našeho blogu. Nespamujeme, e-mail zasíláme maximálně párkrát do měsíce.

Děkujeme Vám za přihlášení.

Něco se pokazilo.

Send this to a friend