Pozor na ruce! Co dělat, když je váš hafan agresivní při jídle

Pro divoká zvířata je přirozené odhánět ostatní od své kořisti, ale u domestikovaných pejsků takové chování může vést k ošklivým následkům. Hrozí totiž, že zraní ostatní členy domácnosti nebo se začne chovat agresivně a majetnicky i v ostatních situacích. Uvědomělý páníček může naštěstí pejskovi pomoct pochopit, že není nutné o jídlo bojovat.

Agresivita při jídle se může projevovat několika způsoby. Pejskovy svaly jsou zaťaté a snaží se svým tělem misku s krmením blokovat. U pokročilejších forem hafan “jen” vrčí nebo cení zuby, a ve vážných případech může dokonce dojít ke chňapání nebo bolestivému kousání. Toto chování může být buď projevem dominance, pokud si pejsek chce utvrdit svou roli vůdce smečky, nebo projevem úzkosti a strachu. Základním instinktem hafana je jídlo zhltnout co nejrychleji, než ho o něj někdo připraví.

dalmatin jí z misky

A co může v takové situaci udělat páníček? Máme pro vás několik rad, jak chlupáčovi nastavit pravidla:
1. Pravidelný čas krmení

Váš pejsek může být agresivní při jídle kvůli tomu, že neví, kdy příště dostane najíst. Nepředvídatelnost v něm může vyvolávat strach a úzkost, které pak projevuje skrze agresi. Proto je důležité být konzistentní a hafana každý den krmit ve stejný čas, aby si zvykl na to, že jídlo vždy dostane.

2. Aktivita před jídlem

Vždycky choďte pejska venčit předtím než mu dáte najíst. Tímto způsobem nepůjdete proti jeho loveckému instinktu, protože po procházce hafan ví, že si jídlo zasloužil.

3. Poslušnost především

Předtím než svému čtyřnohému kamarádovi připravíte jeho misku s jídlem, dejte mu povel “Sedni!”, “Lehni!” nebo “Zůstaň!” Pejsek musí zůstat na místě i ve chvíli, kdy mu misku pokládáte na zem, a až do momentu, kdy mu povolíte se pustit do jídla.

4. Vůdce smečky jí jako první

Když smečka v přírodě uspěje při lovu, vůdce smečky má vždycky právo na to, aby se najedl jako první. I ve vaší “smečce” by mělo platit stejné pravidlo, a proto nikdy pejska nekrmte předem nebo během vašeho vlastního jídla. Lidé jedí jako první a až když dojedí, nastává čas krmení hafana. Tímto způsobem dáte chlupáčovi jasně najevo, kdo je tady vůdcem smečky.

Zdroje: 1, 2, 3

Komentáře

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se a získáte zajímavé novinky a aktuality z našeho blogu. Nespamujeme, e-mail zasíláme maximálně párkrát do měsíce.

Děkujeme Vám za přihlášení.

Něco se pokazilo.

Send this to a friend