Čtyřnozí “kolegové” aneb jak to vypadá na dog-friendly pracovištích

V dnešní době se firmy předhání v tom, jaké neotřelé benefity svým zaměstnancům nabídnou. Jedním z takových benefitů může být i tzv. dog-friendly pracoviště, což je možnost přivést si pejska do práce. V tomto článku se podíváme na to, jak to na takovém pracovišti funguje a na co je potřeba dát si pozor.
Kolektivní rozhodnutí

Pejsci na pracovišti sice můžou být splněným snem pro spoustu z nás, ale ne všichni to vidí stejně. Před zavedením dog-friendly pracoviště je důležité zjistit, jestli někdo z kolegů netrpí alergií nebo třeba fobií z hafanů. I v takových případech je ale možné se pobavit o kompromisu – na pracovišti se např. dají vytvořit zóny, kam hafani nesmí. Pokud ale někdo z kolegů trvá na tom, že by se v přítomnosti pejska necítil bezpečně nebo by mu to způsobilo zdravotní potíže, je to potřeba respektovat.

Vhodné prostředí

Samozřejmě ne každé pracoviště lze přizpůsobit psím návštěvám. Tato možnost se zpravidla nabízí zaměstnancům v kanceláři. Vždycky je potřeba učinit určitá opatření, aby bylo pracoviště pro pejsky bezpečné – kabely, elektrická zařízení nebo otevřené odpadkové koše můžou být pro hafany lákavé. Menšímu chlupáčovi můžete na obojek připnout rolničku, aby o něm kolegové vždy věděli. Packy a kancelářské židle s kolečky nejsou vždy bezpečná kombinace.

Plná zodpovědnost páníčků

Na pracoviště patří pouze hafani, kteří se zvládnou chovat klidně a čistotně na místě plném lidí a dalších pejsků. Za chování chlupáče plně zodpovídá jeho páníček, který musí mít vždy přehled o tom, kde pejsek je a co dělá. Páníček taky musí být připraven uklidit případné “nehody” a chomáče chlupů. V žádném případě pak v práci nemá co dělat pejsek, který zrovna trpí nakažlivým onemocněním nebo není očkovaný.

žena se psem na klíně v práci
Zdroj: usatoday.com
Zpříjemnění práce nebo vyrušení?

I když existují výzkumy o tom, že přítomnost hafanů na pracovišti zlepšuje zaměstnancům náladu a dokonce i zvyšuje produktivitu, řada lidí může časté psí návštěvy vnímat jako nevítané odvádění pozornosti od práce. Dobrým řešením tohoto problému může být třeba zavedení určitých dnů v týdnu, kdy je možné pejska do práce vzít, a také maximální počet pejsků na pracovišti.

Psí rozhodčí

Hodí se mít v práci kolegu, nejlépe z HR oddělení, který má celou věc na starosti, zajišťuje dodržování pravidel a aktualizuje kalendář psích návštěv přístupný všem zaměstnancům. V případě konfliktů ohledně psích návštěv může takový nestranný kolega také pomáhat v jejich řešení.

Máte zkušenosti s dog-friendly pracovištěm? Co si o tomto nápadu myslíte?

Zdroje: 1, 2, 3

Komentáře

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se a získáte zajímavé novinky a aktuality z našeho blogu. Nespamujeme, e-mail zasíláme maximálně párkrát do měsíce.

Děkujeme Vám za přihlášení.

Něco se pokazilo.

Send this to a friend