Pět tipů, aby váš pes tolik neštěkal

Pejsci štěkají z nejrůznějších důvodů. Varují před “vetřelcem”, vymezují si své teritorium, občas se třeba jen bojí, je jim smutno nebo se někdy prostě jenom nudí. Samozřejmě je žádoucí, aby hlídač upozorňoval své páníčky na podezřelé zvuky. Ale štěkání celou noc, které nedá spát ani majiteli, natož sousedům, je problém. Co dělat v případě, když váš pejsek štěká příliš často a reaguje na každý zvuk, který zaslechne? Přinášíme vám pět tipů, jak napomoci tomu, aby váš pejsek tolik neštěkal.

pes-hlidac

  1. Vychovejte pejska reagovat na povel “ticho”

Vše začíná důsledným výcvikem. Pes by se měl naučit, že jakmile zazní povel “ticho”, má přestat štěkat. Trénink ale začíná opačně – pejsek si tvoří asociaci tak, že pokaždé, když přestane štěkat, páníček řekne ticho. Nejlépe je začít s výchovou už od štěňátka a spojit splnění povelu s nějakou příjemnou věcí. Pejska můžete podporovat tím, že když “ticho” dodrží, odměníte ho například pamlskem nebo mu dáte jeho oblíbenou hračku, pohrajete si s ním apod.

Ovšem ne vždy se výcvik podaří a pejsek se naučí na povel reagovat. Někteří pejsci jsou také ustrašenější a bojácnější, a proto štěkají častěji, aby zahnali potenciální hrozby.

  1. Odstraňte příčinu, kvůli které štěká

Pokud možno pokuste se odstraňovat příčiny, kvůli kterým váš pejsek štěká. Například nechoďte na procházku do míst, které psa nějakým způsobem dráždí nebo lekají a kde má zvýšenou tendenci štěkat. Pokud není možné příčinu štěkotu odstranit (například projíždějící auta nebo procházející lidé kolem plotu),, zkuste pejska na tyto podněty postupně navykat. Opět platí, že “ticho” má být chváleno a odměňováno, aby si pejsek spojil uposlechnutí povelu s příjemnou situací.

  1. Odveďte pozornost od předmětu, kvůli kterému štěká

Často pomůže, když pejska zaměstnáte jinou činností. Například mu dáte jeho oblíbenou hračku, zatímco budete vysávat apod.

  1. Naučte svého psa být o samotě

Pejsci často štěkají, když páníček není doma. Může to být proto, že se nudí. Pak pomůže pořídit hračky, se kterými se zabaví. Nejčastěji je ale příčinou strach psů být doma sám. I na tyto situace je možné pejska postupně vycvičit. Důležité je, aby si začal uvědomovat, že i když páníček z bytu odchází, vždycky se zase vrátí, a tak se váš čtyřnohý přítel nemusí ničeho obávat.

Základem je tedy opět výcvik a výchova. Jestli se ovšem vyskytují situace, kdy nic jiného nezabírá, můžete využít celou řadu pomůcek.

  1. Využijte speciálních pomůcek

Zejména pro štěňata jsou vhodné feromonové spreje, které je uklidňují vůní jejich matky. Krajním řešením je pořízení speciálního antištěkacího obojku, který snímá zvuk a když pejsek zaštěká, dostane slabou vodní spršku. Tento obojek se však doporučuje využívat pouze v výjimečně – například v případě, kdy pejsek štěká z nudy.

Komentáře

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se a získáte zajímavé novinky a aktuality z našeho blogu. Nespamujeme, e-mail zasíláme maximálně párkrát do měsíce.

Děkujeme Vám za přihlášení.

Něco se pokazilo.

Send this to a friend