Psí etiketa. Znáte těchto 8 pravidel chování pro pejsky?

Život s pejskem není pouze hraní a mazlení, ale přináší také hromadu povinností. Stejně jako v lidské společnosti, i v té psí existují pravidla chování. A jaká pravidla to jsou?
1. Při venčení mějte pejska pod dozorem

Při venčení je důležité mít svého pejska pod dozorem. Vy svého chlupáče znáte a víte, že by neublížil ani mouše. Ale nevíte, jestli to platí pro ostatní pejsky okolo. Pokud vidíte, že si kolemjdoucí stahuje svého pejska k noze a drží ho zkrátka, udělejte to samé. Může se také stát, že potkáte pejska po úrazu či hárající fenu. Pokud jste majitelem hárající feny vy, dejte to kolemjdoucím páníčkům s předstihem vědět, aby si své pejsky stihli odvolat. V parku běžně narazíte na páníčky, kteří se svými pejsky trénují – ti potřebují klid, a proto není vhodné je vyrušovat. Myslete také na lidi, kteří mají z pejsků strach a váš pejsek je může rozrušit. Vždy je dobré brát ohled na ostatní a svého hafana mít neustále na očích, abyste mohli včas zasáhnout.

2. Nikdy nehlaďte a nekrmte cizí pejsky bez svolení

Jdete po ulici a vidíte pejska, kterého byste si rádi „poňuchali“? Je dobré páníčka nejdříve požádat o svolení. Pejsek se může zdát klidný a milý, ale cizí člověk s nataženýma rukama v něm může probudit strach a nervozitu. Někteří pejsci také mohou být uprostřed výcviku a cizí lidé by je vyrušili. Důležité je vést tímto směrem i děti – cizí pejsek se bez svolení nehladí.

3. Uklízejte po svém hafanovi

Že pejsek po sobě hromádky neuklidí, a proto to musí udělat páníček za něj, přece ví úplně každý. Spousta páníčků to tak ale nevidí. Přitom je to otázka pár sekund a navíc jsou dnes na spoustě míst připraveny koše s pytlíky. Sbírání bobků je prostě základ. O tom, proč by se hromádky měly sbírat, jsme psali v tomto článku.

4. Neklidní psi do restaurací nepatří

Je váš pejsek v rušném prostředí neklidný? Neberte ho do restaurací či jiných podniků s sebou. Štěkání, kňučení, skákání a žebrání může ostatním hostům návštěvu podniku dost znepříjemnit. Ani obsluha nejspíš nebude mít z takového hosta radost. Vždy je zkrátka potřeba brát ohled na ostatní. Pejska raději nechte doma a poté mu to vynahraďte dlouhou procházkou v lese.

5. Při přepravě v MHD dbejte na pravidla

Ať už jedete kterýmkoliv hromadným dopravním prostředkem, vždy dbejte na přepravní podmínky. Lidé často cestují se svými hafany bez náhubku a na volno, někteří zase nechávají své psy sedět na sedačkách. V MHD ale necestujeme sami a je potřeba brát ohled na ostatní cestující. Vždy na to myslete a pejska přepravujte jen tam, kde je to povoleno, mějte ho na krátkém vodítku, s náhubkem nebo v přepravce.

6. Nenechte svého psa prohánět divokou zvěř

Pokud víte, že váš pejsek rád prohání všechno, co se pohne, neměli byste ho pouštět bez vodítka v místech výskytu divoké zvěře jako jsou pole, lesy a louky. Všichni jsme asi také zaregistrovali případy, kdy pejsek vběhl za liškou do nory, ta se zasypala a pejsek zůstal uvězněný někde uvnitř. Šramot v houští nemusí být jen zajíc, ale také divočák. V takových případech jde o život vašeho čtyřnohého parťáka. Pokud jste si vědomi, že pejska při setkání se zvěří neuhlídáte, je lepší ho mít na vodítku.

7. Dodržujte pravidla všech parků a jiných prostranství

V některých parcích pejsci nesmí běhat na volno a do jiných zase třeba nemají vůbec povolen vstup. U vstupů do parku často najdete cedule, na kterých jsou všechna pravidla uvedena, nebo je možné pravidla dohledat na webových stránkách města či parku. Pečlivě si je pročtěte a dodržujte, ať se vyhnete případným problémům.

8. Žlutá stužka znamená „Potřebuji prostor!“

Už dřív jsme informovali o žlutých stužkách. Je to signál, kterým páníček žádá o prostor pro svého pejska. Může to být například mašle umístěná na vodítku či obojku. Žlutě označený pejsek potřebuje prostor – hárající fena, pejsek po operaci, bázlivý pes atd. Chlupáčům se stužkou se vyhněte.

Ať už budete s pejskem běhat v parku, procházet se v lese nebo jen pojedete tramvají, nikdy nezapomínejte na psí etiketu. Znáte další pravidla, která by měli páníčci s pejsky dodržovat?

Komentáře

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlašte se a získáte zajímavé novinky a aktuality z našeho blogu. Nespamujeme, e-mail zasíláme maximálně párkrát do měsíce.

Děkujeme Vám za přihlášení.

Něco se pokazilo.

Send this to a friend